‘Bir Oburdur Ayten Alpman Chill Out Mix’ albümünün imalcisi Hakan Eren: Ayten Alpman sevmeyene rastlamadım

EsraBetül

Member
2012 yılında yaşama veda eden, Türk pop ve caz müziğinin birinci bayan yıldızlarından Ayten Alpman’ın, 30 yıl daha sonra stüdyoya girerek kaydettiği “Bir Oburdur Ayten Alpman” isimli son albümü Chill Out Mix olarak bir daha düzenlendi. Düzenlemesi Sadun Ersönmez’e ilişkin olan albüm, yayınlandığı birinci gün iTunes’da 1 numara oldu. “Bir Diğerdir Ayten Alpman Chill Out Mix 2021” albümünün prodüktörü ve imalcisi Hakan Eren sorularımızı yanıtladı.

Albüm yayınlandığı birinci gün iTunes’da 1 numara oldu. Bekliyor muydunuz bu biçimde bir çıkış?

Bekliyordum, evet… Albüm çıkmadan evvel “Kesinlikle 1 numara olacak” dedim etrafımda albümü dinleyenlere. Ayten Alpman farkı diyorum ben buna. Ayten Alpman’ı fazlaca seviyorlar. Hatta şu biçimde diyebilirim; çabucak hemen etrafımda Ayten Alpman sevmeyene rastlamadım. bu biçimde saygınlığı fazla, seveni hayli olan değerli yorumcularımız var.

Kimler örneğin?

Esmeray, Işıl Yücesoy, Hümeyra, Şenay aklıma birinci gelenler; ancak birkaç isim daha çıkar. Bu isimleri sevmeyenlere pek rastlamadım. Ayten Alpman da o denli kıymetli bir yorumcu ve yeni kuşağa hitap eden bir albüm var ortada. Bu iki faktör birleşince 1 numara olması doğaldı.

BİR MÜZİĞE AŞIK OLDU

Nasıl tanıştınız Ayten Alpman’la?

Ayten Alpman ile birinci tanışmam 1997 yılında oldu. 1998’de Radyo D’de radyo programına başladığım vakit üçüncü canlı yayın konuğum olmuştu. sonrasındasında 1999’da Ada Müzik için yapılan Best Of albüm çalışması derken dostluğumuz ilerledi. Sahne çalışmaları yaptık ve albüm teklifi yapmaya hazırlandığım sırada “Aliye” dizisinde kelamlarını Fikret Şeneş’in yazdığı “Ben Varım” müziği patlamıştı..

Ayten Alpman “Bir Diğerdir Ayten Alpman” albümü için 30 yıl üzere epey uzun bir müddetnin akabinde stüdyoya girmiş. Nasıl ikna ettiniz geri dönmeye?

Benim müzik şirketim Ossi Müzik’i kurduktan daha sonra yapmış olduğum birinci prodüktörlük çalışmamdı. Bu albümle yeni üretimlere başladım. Benim hayalimdi Ayten Alpman’a albüm yapmak. 30 yıldır stüdyoya girip albüm yapmamış kıymetli bir yorumcudan bahsediyoruz. Teklif ettiğimde birinci olarak “Hayır” dedi. Sana o denli müzikler bulayım Ayten’ce; fakat pop caz olarak yorumla dedim, sıcak bakmadı. Albüm yapmaya ikna ettiğim müzik daha evvelce Nükhet Duru’nun yorumladığı Seda Akay – Cenk Taşkan ortak çalışması ‘”Sesini Duyur” oldu. Aşık oldu o müziğe ve o denli kabul etti, çalışmaya başladık.

Hakan Eren ve Ayten Alpman

‘ÖNCEKİ HARİKAYDI, BU DA O DENLİ OLMALI’

“Bir Oburdur Ayten Alpman” albümünün 14 yıl evvel kaydedilen stüdyo kayıtları bu albümde Sadun Ersönmez tarafınca Chill Out Mix olarak bir daha düzenlendi. Nasıl doğdu proje?

Yepyeni birinci albüm, yapılan anketlerde Türkiye’de yayınlanmış en âlâ 100 albüm ortasına girdi. Caz mecmuaları tarafınca en yeterli birinci 10 albüm ortasına seçildi. Değerli bir albüm var ortada yani. Gittiğim gezdiğim yerlerde, plajlarda falan bu albümde olan müzikleri genç DJ’ler kendilerince düzenleyip, çalıyorlardı. Birinci başlarda Ayten Alpman’ı çalmaları hoşuma gidiyordu; lakin belirli bir vakit daha sonra bunlar çoğalınca ve hayli makus düzenlemeler duymaya başlayınca durumu Sadun Ersönmez’e anlattım ve bu albümü genç kuşağa adapte etmeliyiz dedim. Sadun; “Dur ben bir tane yapayım” dedi ve çıkan sonuç ikimizde güzeline gidince kolları sıvadı. Ayten Alpman’a olan hürmeti ve sevgisi onu en iyiyi bulmak için fazlaca uğraştırdı. Bu albüm üzerine 1,5 seniçin fazla çalıştı. İnanın hiç bıkmadı usanmadı. “Önceki albüm harikaydı bu da o denli olmalı” dedi ve başardı. Çok yeterli bir aranjör ve müzisyendir Sadun Ersönmez. Biz fazlaca uyumlu çalışıyoruz ve ortaya bir daha kusursuz bir iş çıkardığı için kendisine yeniden teşekkür ediyorum.

9 müzikten oluşan albümde yer alan tüm müzikler için animasyon görüntü klipler hazırlanmış. niye animasyon?

Ayten Alpman albümüne çalışırken Sadun Ersönmez ile yeni bir projeye daha başlamıştık. Çok yetenekli bir müzisyen olan İlker Aydemir’le tanıştırdı beni. Onun müziklerine çalışırken İlker’in animasyonlar yaptığını keşfettim. İlker Aydemir aslına bakarsan albümde Ayten’e basgitarı ile de eşlik etti. YouTube için klipler yapalım deyince İlker de epey keyifli oldu ve onu bizim biroldukca klibimizin direktörlüğünü yapan Gökhan Özdemir ile buluşturdum. Gökhan, senaryoları yazdı; İlker animasyonları yaptı ve Gökhan’ın kurgusunun akabinde klipler ortaya çıktı. Çok hoş yorumlar alıyorum, Gökhan ile İlker’e teklifler gelmeye başladı memnun oluyorum. Demek başarmışız.

‘ÇOK ÖZEL BİR İNSANDI’

www.cumhuriyet.com.tr okurları için Ayten Alpman’la olan özel bir anınızı anlatır mısınız?

Ayten Alpman’la seyahatlerim oldu.. Bodrum’a, Kıbrıs’a daha biroldukça yere gittik. Onunla bir albüm yaptım ve tıpkı stüdyoda soluduk. Benim yaptığım repertuarı seslendirdi. Daha ne olsun… Lakin özel bir anı olarak şunu anlatayım: Ayten Alpman, yemek yapmayı bilmezdi. Yumurta kırmasını bile düşünün artık.. Ve albüm çalışmaları sırasında beni konutuna yemeğe davet etti. “Aytenciğim sen yemek yapmasını bilmezsin, nasıl olacak?” dedim. “Hayır, ben sana yemek yapacağım” dedi ve gittiğimde ömründe birinci kere yemek yapmıştı. Meğer yemek yapıp, beni davet etmek için ders almış. Çok duygulanmış ve onurlanmıştım. Ayten Alpman, epey lakin fazlaca özel bir insandı.