Binnur Kaya: “Memleketimiz yanıyor bizse yalnızca uzaktan dayanak olabiliyoruz”

melegimsin

Member
22. Memleketler arası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Şenliği ödül merasimi öncesinde konuşan sevilen sanatçı Binnur Kaya, Türkiye’de devam eden yangınların kendisini hayli üzdüğünü belirterek; “Memleketimiz yanıyor ve biz yalnızca uzaktan takviye olabiliyoruz ve dua edebiliyoruz. Söyleyecek hiç bir şeyim yok. Yalnızca yangın olan her yere bol yağmur diliyorum” dedi.

Dünya Şenlikler Birliği tarafınca 7 defa “Dünya’nın en güzel kültür sanat festivali” mükafatına layık görülen Milletlerarası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Şenliği bu yıl pandemi ve yangınlar niçiniyle kısıtlı etkinliklerle gerçekleşti.

Dünya’nın en uygun şenliği “Onur Festivali” ödülüyle taçlandırıldı

65 ülkeden 367 kültür ve sanat elçisinin iştirakiyle yapılan 22. İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Şenliği son günlerde meydana gelen yangın felaketleri niçiniyle buruk geçti. Müzik dinletileri, konser ve cümbüş etkinliklerinin iptal edildiği şenliğin final gecesinde yılın başarılı sanatçı mükafatları Erdal Özyağcılar ve Binnur Kaya’ya verildi. Daha evvel Dünya Şenlikler Birliği’nce 7 kere “Dünya’nın en uygun kültür ve sanat festivali” mükafatına layık görülen Memleketler arası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ne bu defa 86 ülkenin oybirliğiyle “Onur Festivali” mükafatı verildi.

Memleketler arası dans müsabakası sonuçlandı

22. Memleketler arası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında bu yıl pandemi niçiniyle online gerçekleştirilen Memleketler arası Altınköprü Halk Dansları Müsabakası ve Milletlerarası Çağdaş Dans Yarışması’nda dereceye giren ülke ve sanatkarlar da muhakkak oldu. 22 ülkenin katıldığı Milletlerarası Altınköprü Halk Dansları Yarışması’nda bu yıl birinciliği Portekiz ve Rusya kazanırken halk heyeti mükafatı Bulgaristan’a verildi. Milletlerarası Çağdaş Dans Yarışması’nda ise birincilik mükafatına Türkiye’den İlayda İpekçi ile Güney Kore’den Park Jin Ho layık görüldü.

“Bol yağmur diliyorum”

22. Milletlerarası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nde bu yıl kültür ve sanat alanında “Yılın başarılı sanatçısı” mükafatları Erdal Özyağcılar ve Binnur Kaya’ya verildi. Ödül merasimi öncesinde bir açıklama yapan Binnur Kaya, son günlerde yaşanan yangın felaketlerinin kendisini epey üzdüğünü belirterek; “22. Memleketler arası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Şenliği için buradayım. Çok kıymetli bir mükafatı layık görmüşler onu almaya geldim. 7 sefer Dünya’nın en âlâ şenliklerinden biri seçildi Büyükçekmece Milletlerarası Kültür ve Sanat Şenliği. O kadar değerli bir şenlik ki ve Büyükçekmece Belediyesi’nin bu şenlikte fazlaca büyük bir emeği var. O yüzden çok teşekkür ederim. Çok fazla şey söylemek istiyorum bu şenlikle ilgili lakin fazlaca da güzel hissetmediğimiz vakit içinder. Memleketimiz yanıyor ve biz yalnızca uzaktan dayanak olabiliyoruz ve dua edebiliyoruz. Söyleyecek hiç bir şeyim yok. Yalnızca yangın olan her yere bol yağmur diliyorum. Ve bunun için epeyce üzgünüm. Yalnızca bunu söyleyebilirim.”

“İnşallah seneye pandemisiz, yangınsız bir şenlik olur”

Sevilen sanatçı Erdal Özyağcılar, halk oylamasıyla verilen bir mükafatın memnunluk verici olduğuna vurgu yaparak şu biçimde konuştu; “Çok memnunum lakin ben biraz size bu şenlikten bahsedeceğim. Bu şenlik 22 yıldır yapılıyor. Ve Dünya Şenlikler Birliği’nce de 7 kere dünyanın en yeterli şenliği seçilmiş. Bu şenlikte çağdaş dans var, çocuk el sanatları var, memleketler arası heykel sempozyumu var, kukla ve el sanatları, halk dansları ve yılın en başarılı erkek ve bayan oyuncusunu halk oyu ile seçiyorlar. İşte bu hoş yerde Büyükçekmece’de bu tertibin ortasında ben de varım. Bundan epey memnunum. Bu ortada en âlâ bayan oyuncunun da Binnur Kaya’ya verilmesi de beni fazlaca keyifli etti. Zira o benim sevdiğim bir sanatçı arkadaşım. Türkiye’nin yetiştirdiği az bayan sanatkarlardan biri. Onu da yanımda görmekten epeyce memnunum. Hoş bir Büyükçekmece gecesi. İnşallah seneye pandemisiz, yangınsız, biliyorsunuz içimizi yakan yangınlar var. Ancak hayat devam ediyor.”

“Ülkemizin ciğerleri yanmaya başladı”

Büyükçekmece Belediye Lideri Dr. Hasan Akgün, 22 yıllık şenlik tarihinin en sıkıntı şenliğini gerçekleştirdiklerini tabir ederek şöyleki konuştu: “Ama şenlik hayli hoş giderken ülkemizin ciğerleri yanmaya başladı. Şenliğin eğlendiren dinlendiren coşkulu dakikalar yaşatan kısımlarını iptal etmek durumunda kaldık. İptal etmek zorundaydık zira bizim hepimizin morali bozuldu. İşte bu durum şenliği külliyen gölgeledi. Hepimizin ciğeri yandı. Ülkemizin fazlaca büyük varlıkları gitti, canlar kayboldu. Hepsine rahmet diliyorum yaralananlara acil şifalar diliyorum. Evet dünya kültürüne sanatına kıymetli bir hizmet yapan şenliktir. 22 yıldır aralıksız olarak devam etmiş olması Dünya Şenlikler Biriliği tarafınca takdire şayan görülmüş ve 2020 yılında yapmış olduğumuz 21. Milletlerarası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Şenliği “Festival Onur Ödülü” verilmiştir. Bu akşam bize bu mükafatı takdim ettiler. Benim için halkımız ismine, ülkemiz ismine, şenliğe emeği geçenler ismine bizi biraz rahatlatan, acımızı biraz dindiren bir hareket olarak görüyoruz almış olduğumuz şenlik onur mükafatını.”

“Ödül 86 ülkenin oybirliğiyle verildi”

Dünya Şenlikler Birliği Federasyonu 2. Lideri ve Milletlerarası İstanbul Büyükçekmece Şenliği Eş Lideri Gürhan Ozanoğlu, şenliğe verilen “Onur Ödülü” hakkında şunları söylemiş oldu: “Gerçekten 7 sefer üst üste Dünya’nın en âlâ şenliği seçilen bu büyük şenlikte son yapılan görüşmede artık bu şenliğe bir kere daha en güzel şenlik mükafatını vermek istemediler. Zira daima aynısının yineı oluyordu. Seul’da yapılan son görüşmede 86 ülkenin oybirliğiyle Dünya’daki bütün şenliklere örnek olacak “Onur Festivali” mükafatı ile ödüllendirildik. Ödül havaalanından yollandı ve oradan teslim aldık. Koşullardan dolayı ve bu akşam da sayın liderimize teslim ettik ödülümüzü. Çok memnunuz, fazlaca keyifliyiz tabi ki fazlaca buruk bir şenlik yaşadık maalesef. Her şeydilk evvel ülkemizdeki yangınlarda hayatını kaybeden tüm canlılar için sonsuz kederlerimizi belirtmek istiyoruz. İnşallah önümüzdeki sene bu pandemiden kurtulmuş oluruz ve ülkemiz refaha kavuşur.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı