‘Benim Kentim, Benim Sesim’, Beats By Girlz Türkiye Festivali’yle kente geri dönüyor!

EliteDizqn

Active member
British Council Türkiye, ‘Kültürde Bayan Gücü’ programı kapsamında Beats By Girlz Türkiye ile bayan sanatkarlar için ‘Benim Kentim, Benim Sesim’ proje davetini duyuruyor. Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep’ten bayanların, yaşadıkları kentleri müzikleriyle tabir edebilmelerini ve yaşadıkları kentin seslerinden ilham alarak kendi seslerini yaratmalarını amaçlayan projeye müracaatlar, 21 Ekim tarihine kadar devam ediyor.

Beats By Girlz Türkiye’nin, birinci kere geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği ve tıpkı isimli bir albümle ve belgeselle tüm dijital müzik platformlarında mamüllerini paylaştığı ‘Benim Kentim, Benim Sesim’ projesi, yeni iştirakçileri ile buluşmaya hazırlanıyor. British Council Türkiye’nin #KültürdeKadınGücü Takviye Programı kapsamında yer alan atölye ve mentorluk programı ‘Benim Kentim, Benim Sesim’, bu sene üç farklı büyük kentten bayanlarla gerçekleşecek: Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep.

‘Benim Kentim, Benim Sesim’, bayanların yaşadıkları kentleri müzikleriyle söz edebilmelerini ve yaşadıkları kentlerin seslerinden ilham alarak kendi seslerini yaratmalarını amaçlıyor. Proje müracaatları, 21 Ekim Cuma gününe kadar Beats By Girlz Türkiye ve British Council Türkiye’nin internet sitelerinden yapılabilecek. Genç bayan müzisyenlere açık olacak müracaatlar içinden seçilecek 15 iştirakçi, Kasım 2022’den Şubat 2023’e kadar ağırlaştırılmış bir eğitim programının modülü olacaklar.

Çevrimiçi atölye çalışmaları ve mentorluk oturumları aracılığıyla ses dizaynının temel prensiplerini öğrenecek olan iştirakçiler çabucak sonrasında, yaşadıkları kentlerde seçilen bölgelerde ses yürüyüşüne çıkacak ve sesleri, müzikal bir çerçevede tasarlayıp bir kompozisyon oluşturacakları kayıtlar alacaklar. İştirakçiler, proje boyunca birbirleriyle çalışarak seçilen yerlerin ses yapısını ve oluşturulan yapıtları bir arada değerlendirecekler. Proje dahilinde seçilecek eserler, Mart 2023’te gerçekleştirilecek WOW Sesler’de sahne alma ve dijital platformlarda yayınlanma talihini da elde edecek.

‘Benim Kentim, Benim Sesim’le Başlayan Davet: Kentin Müziğini #beraber Yapalım

Kadınların yaşadıkları kentlere müzikleriyle yorumlamalarına imkan sağlayan projenin birinci edisyonu Birleşik Krallık’ta ve Türkiye’de pek ses getirmişti. Projenin yeni edisyonunda Türkiye’deki bayan sanatkarlar içindeki kültürel çeşitliliğin vurgulanması amaçlanarak Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir, projenin merkez bölgeleri olarak seçildi. Bu kentlere yapılacak ses yürüyüşleri, Kültür için Alan işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Müzik ve teknoloji alanında yaptığı projeleriyle ünlü bir teşebbüs olan Birleşik Krallık partneri Saffron, projede ‘Şehre Müzikle Yaklaşmak’ başlıklı bir seminer gerçekleştirecek ve hem de Saffron takımı projeye seçilen müzisyenlerle birebir çalışacak.

21 Ekim’de açık davet periyodu sonlanacak proje, Beats By Girlz Türkiye Festivali’nin 26 Eylül’de gerçekleşen lansman partisiyle birlikte başlangıç yapacak. Kent kıssalarını birbirine bağlayan, müzisyenler ortası birlikte çalışma prensibini benimseyen proje, ‘Şehrin Müziğini #beraber Yapalım’ davetiyle yeni müracaatlarını bekliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı