Balkanlar’ın İzmirli Efe’si

MoneyBall

Administrator
Yetkili
Admin
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı tekvando atleti Mehmet Efe Özdemir 17 yaşında Balkan Şampiyonu oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün başarılı tekvandocusu Mehmet Efe Özdemir, 17 yaşında Balkan Şampiyonluğu’na ulaştı. Spora 7 yaşında kilo vermek için başladığını, ablası yardımıyla karateden tekvandoya geçiş yaptığını belirten 17 yaşındaki Mehmet Efe Özdemir, “Tekvandoya İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün spor okullarında başladım. Kulübümüzde birinci antrenörüm Fethiye Tül’dü. Onun eğlenceli ve sevinçli idmanlarıyla bu branşı epey sevdim. çabucak sonrasında antrenörlerimiz Çetin Tül ve Caner Büke ile tanıştım. Onların yardımıyla de bu düzeylere geldim” dedi.

Büyük gurur
2018’den bu yana devam eden mesleğinde 11 ulusal ve memleketler arası madalya kazandığını söyleyen başarılı sportmen, “Arnavutluk’ta düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda fazlaca büyük gurur yaşadım. Bayrağımızı gönderde görmek ve İstiklal Marşı’mızı okumak gurur vericiydi. Şampiyonaya gitmedilk evvel tüm hocalarım, sportmen arkadaşlarım ve ailem takviye oldu. Bu da bende yeterli bir özgüven oluşturdu. Tek amacım altın madalyaydı ve ulaştım. 2023 Mart ayında Bulgaristan’da düzenlenecek milletlerarası tertipte da bu başarımı sürdürmek istiyorum” diye konuştu.

Hedefim olimpiyatlar
Her sportmen üzere olimpiyat gayeleri olduğunu lisana getiren Mehmet Efe Özdemir, “Kulübümüz, bize her mevzuda hayli takviye oluyor. Umarım onların da takviyesiyle olimpiyatlarda ülkemizi temsil ederim. Lakin öncesinde de tüm ulusal ve memleketler arası şampiyonalarda en yeterli dereceleri kazanmak istiyorum. Olimpiyat Şampiyonu Servet Tazegül, Ulusal Grup’ta antrenörlüğümü yapıyor. Bu benim için büyük talih. Onun deneyimlerinden yararlanıyor ve örnek alıyorum” biçiminde konuştu.

Nasıl şampiyon oldu?
Arnavutluk’un Durres kentinde düzenlenen şampiyonaya 10 ülkeden 446 atletin katıldı. 23. Balkan Tekvando Şampiyonası’nda artı 78 kiloda uğraş eden İzmirli sportmen Mehmet Efe Özdemir, birinci tıpta Bosna Hersek’ten Radeljaš Emir’i 2-1, çeyrek finalde Yunanlı rakibi Petros Bouklas’ı 2-0 mağlup etti. Yarı finalde Bosnalı atlet Tarik Rasak’ı 2-0 geçen başarılı atlet Özdemir, final maçında Rumen rakibi Laurentiu Snacov’ı 2-0 yenerek altın madalyayı boynuna taktı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı