Bakan Özer farklı ülkeden çocuklarla ‘Barış Ekmeği’ pişirdi

Dogecoin

Active member
Esenler Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aktiflikleri kapsamında Memleketler arası Barış Ekmeği Şenliği düzenlendi.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen şenliğe Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Esenler Belediye Lideri M. Tevfik Göksu da katıldı.

MAYA TÜRKİYE’DEN

Barış bildirilerinin verildiği konuşmaların akabinde protokol üyeleri, Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Gagavuzya, Irak Türkmenleri, Romanya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen çocukların ülkelerinden getirdiği un ve su ile Türkiye’nin mayasını birleştirerek Barış Ekmeği’nin hamurunu hazırlayıp, pişirdi.

Fırından çıkan ekmek kesildi ve Bakan Özer’in kestiği ekmek dilimi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Vali Yerlikaya’nın ekmek dilimi Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e, Belediye Lideri Göksu’nun kestiği ekmek dilimi ise ABD Lideri Joe Biden’a gönderilmek üzere PTT’ye teslim edildi. Şenlikte, Barış Duvarı’nın açılışı da yapıldı.

BU MEDENİYETİN ÇOCUKLARI BARIŞIN TEMSİLCİLERİDİR

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı konuşmaya çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak başladı. Bakan Özer, “Çocuklara ithaf edilen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çocuk nezdinde sevginin, barışın, adaletin, kardeşliğin tüm dünyaya verdiği bir iletidir. Ekmek tüm inançlarda kutsaldır.

Tüm dünyanın çocuklarını, tüm inançlarda kutsal olan ekmekle birleştirip tüm dünyaya Esenler Belediyesi’nden verilen bu bildiri sahiden çok manalı. Bu medeniyette yetişen beşerler, bu medeniyetin çocukları, barışın temsilcileridir. Barışın güvercinleridir. Ben gönül coğrafyamızdan gelen tüm çocuklarımızı, tüm gençlerimizi kutluyorum.

Bildiğiniz üzere Atatürk yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çocuklarına bu bayramı armağan etmedi. Tüm dünya çocuklarına ikram etti. Ben bu çocuklarımızın da 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Barış ekmeği vesilesiyle tam da gereksinim duyulan bir anda savaşların, göçlerin, çocukların mağdur olduğu ortamların yaygınlaşmış olduğu bir devirde bu aktiflik vesilesiyle tüm dünyada barışın hükümran olmasını diliyorum. Emek veren herkese fazlaca teşekkür ediyorum” dedi.

EKMEĞİMİZ BARIŞA VESİLE OLSUN

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da yaptığı konuşmada, “Tüm inançlarda ekmek kutsaldır. Bizim soframız gönül soframızdır ve herkese açıktır. Temennimiz, duamız bu mübarek ramazan ayında şu, Allah ülkemizde, gönül coğrafyamızda, tüm dünyada barışı, huzuru, iyiliği hâkim kılsın inşallah diyor, bu hoş efora vesile olan Tevfik Liderim, Esenler Belediyemiz, konut sahibimiz Esenlerli hemşehrilerimizi yürekten kutluyor, tekrar teşrifleri için değerli bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Uğraşımız, uğraşımız, sesimiz, hamurumuz, ekmeğimiz, barışa vesile olsun” sözlerini kullandı.