Bakan Koca, Çinli Sinovac firmasını Türkiye’ye yatırıma çağırdı

Trendio

Active member
Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bakan Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle görüntü konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Koca, burada yaptığı konuşmada, 2020 yılının birinci günlerinden itibaren tüm dünyanın salgın ile gayret ettiğini hatırlatarak, Türkiye’nin bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başarılı bir salgın idaresi gerçekleştirdiğini tabir etti.

Türkiye’nin, kuvvetli sıhhat altyapısının ve kendini nazaranvine adamış sıhhat işçisinin, bu süreçte en büyük garanti olduğunu belirten Koca, Kovid-19 salgınının, global seviyede iş birliğinin değerini bir kere daha gösterdiğini, ülkeler ortası bağlantılar için büyük bir sınama olduğunu vurguladı. Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Şimdi bu iş birliğimizi bir adım ileri götürmek istiyor, sizi ve firmanızı aşı üretimi konusunda Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyorum. Sıhhat Bakanlığı olarak, ülkemize yapacağınız yatırımlarda her türlü takviyeye hazır olduğumuzu ayrıyeten söz etmek istiyorum. Başta kovid aşısı olmak üzere influenza ve hepatit A üzere aşıların Türkiye’de ortak üretimi mevzularını önemsiyoruz. Bunun yanı sıra, 3. faz çalışmaları devam eden yerli inaktif Kovid-19 aşımızın ülkemizde üretilmesi için verimli bir iş birliği modeli geliştirebileceğimize inanıyorum. Bu sayede hem şirketinizin milletlerarası pazar hissesi artarken, bununla birlikte Türkiye olarak biz de teknoloji transferini gerçekleştirmiş olacağız.”

toplantıda, Sinovac şirketi yetkilileri de üretim ve dağıtım kapasitesini nasıl yerelleştirilebileceği konusunda görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktardı.

“Türk bilim insanlarıyla iş birliği”

Sinovac’ın isteğinin sadece Türkiye’de lokal bir üretim kapasitesinin oluşturulması ve tesislerin kurulması için yatırım yapmak değil, buna ek olarak bununla birlikte yeni ortaya çıkan varyantların ve suşların takip edilmesi, incelenebilmesi için virüsün takip çalışmalarına da dayanak sağlamak olduğunu tabir eden yetkililer, şu görüşleri paylaştı:

“Bu yüzden de Türk bilim insanlarıyla iş birliği kapasitemizi daha da geliştirmek dileğindeyiz. Bilhassa mahallî bir üretim tesisinin kurulması için faaliyetlerimizi hızlandıracağız. Bu hususta size taahhüt verebiliriz. bununla birlikte daha fazla Sinovac aşısının da Türkiye’ye teslim edilmesini istiyoruz ki, daha fazla insan Sinovac aşısını kullanabilsin ki, pandeminin sonuna biraz daha yaklaşabilelim. Bir teknik takım oluşturacağız ve Türkiye’ye göndereceğiz.”

İlgili teknik takımın yarın Türkiye’de olacağı kaydedilen açıklamada, en kısa müddette yatırım sonucu alınması ve imzaların atılmasının beklendiğine yer verildi.