Bakan Ersoy: Turizm amaçlarını üst hakikat revize ettik

Dogecoin

Active member
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli programlara katılmak üzere Ordu’ya geldi. birinci vakit içinderda ‘2023 Kent Buluşmaları Ordu’ programında sivil toplum kuruluşlarıyla bir ortaya gelen Bakan Ersoy, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Turizm dönemini 12 ay planladıklarını belirten Ersoy, “Türkiye artık biliyorsunuz 2018’de cumhurbaşkanımız tarafınca turizm bölümü stratejik dal ilan edildi ve o andan itibaren biz stratejileri esaslı bir biçimde değişikliğe gittik. Her şeydilk evvel Türkiye’nin ligini değiştirdik. Artık Akdeniz çanağındaki yüksek gelir kümesi turist ağırlayan ülkelerle tıpkı kümesi, birebir ligi hedefledik. Bu bağlamda da esasen en kıymetli atılımımız kişi başı gecelik gelirlerdeki artış. Yani pandemi devrinde fazlaca düşmüş olan ve öncesinde düşmeye meyilli olan kişi başı gecelik gelirin şu periyotlarda epeyce süratli bir biçimde arttığını daima birlikte gözlemliyoruz” diye konuştu.

‘PANDEMİ daha sonraSI EN SÜRATLİ ÇIKIŞ YAPAN ÜLKE POZİSYONUNA GELDİK’

Bakan Ersoy, ülkeye gelmesi beklenen turist sayısını 47 milyon, elde edilebilecek gelirin ise 37 milyon dolar olarak revize edildiğini söz ederek, “Pandemi devrinde dünya hiç olmadığı kadar bilhassa turizm dalı en büyük krizlerden biriyle karşı karşıya kaldı. Fakat bu vakitte almış olduğumuz tedbirler yardımıyla biz pandemide rakiplerimize göre en az küçülen ve pandemi daha sonrasında en süratli çıkış yapan ülke pozisyonuna geldik, turizm kesimi açısından baktığımızda ve epeyce süratli büyümeler gerçekleştirdik hem geçen sene hem bu sene. Bu dönemin başlangıcında 42 milyon turist, 34,5 milyar dolar bir gelir amacıyla başladı Türkiye. Lakin daha sonrasında biliyorsunuz Karadeniz’deki çatışma ortamıyla herkes turizm amaçlarını aşağıya gerçek revize edeceğimizi beklerken, biz üst yanlışsız revize ettik; 47 milyon turist, 37 milyar dolar bir gelir ilan ettik. Ben bu maksadın yakalanmasında rastgele bir ıstırap görmüyorum. Gerçekleşmelerde bu istikamette ve hatta bu maksatların üstünde Türkiye’nin tamamlayacağını düşünüyorum” dedi.

‘BU DÖNEM DÜZGÜN, ARTIK ÖNÜMÜZE BAKIYORUZ’

Turizm dönemini Türkiye’nin revize edilen gayenin üstünde kapatacağını düşündüğünü kaydeden Ersoy, şu biçimde konuştu:

“Eylül sonu itibariyle fazlaca başarılı bir devir gerçekleştirdik. Ancak ekim ayı rezervasyonları da Türkiye genelinde epeyce yeterli gidiyor. Son çeyrekte biz dikkat ediyoruz; bilhassa mayıstan, hazirandan itibaren biroldukca bölge kriz öncesi o 2019’un üstünde gerçekleşmelerle kapatıyor. Benim öngörüm üst hakikat revize ettiğimiz 47 milyon turist, 37 milyar dolar gelir amacının üstünde daha yüksek bir revize ile Türkiye’nin kapayacağını düşünüyorum. Bu dönem güzel, biz artık önümüze bakıyoruz. 2023 ve daha sonrasında da 2028 planlamalarımızı yapıyoruz. Turizm açısından bir dert görmüyorum”