Akşener’den Yavaş ve İmamoğlu’nun adaylıklarıyla ilgili dikkat çeken kelamlar

Dogecoin

Active member
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını bir dahaleyen YETERLİ Parti önderi Akşener, bir soru üzerine “Sayın Erdoğan’ın bana özel birini gönderdiğini söylemiyorum. Olsa söylerim. bu biçimde bir durum yok. Lakin diyelim ki x kişi ‘arkadaş bunların ikisi yan yana gelsin Türkiye’ye ferahlık gelecek’ diye görev edinen beşerler var” iadelerini kullandı.

HDP’DEN CHP’YE OY GEÇER

CHP seçmeni kentli, sorgulayıcı, seküler, orta sınıf seçmen. Çok sorgulayıp, takip eden seçmen. Kendi partisini çok eleştiren seçmen. Sabit ve sadık bir seçmen. Bu iktidarın kesinlikle gitmesini isteyen bir seçmen. Her yeni kurulan partiyi fazlaca alkışlayan bir seçmen. Çok tezli bir şey söyleyeyim size. Bir akademisyen, bilim insanı olarak konuşuyorum, siyasetçi olarak söylüyorum. Daima denir ki, ‘CHP seçmeni HDP baraj altı kalmasın diye HDP’ye oy veriyor’. ‘Yeni kurulan partiye verebilirim’ diyor. Fakat iş sandığa gidildiği vakit kendi partisine oy veriyor. Tez ediyorum ben HDP’den CHP’ye oy geçer. Zira HDP’nin seçmeni SHP’nin seküler seçmeni. HDP’de geçmişte SHP’nin seçmeni olanlar var. ANAP ve DYP’nin muhafazakar seçmeni ister Türk ister Kürt AK Parti’de yer alıyordu. CHP’den batı vilayetlerinde, Akdeniz’de, Trakya’da ise ANAP ve DYP’nin seküler seçmeni CHP’ye gitti. Bu anlattıklarım büsbütün bilimsel.

YAVUZ AĞIRALİOĞLU’UNUN SÖZLERİ

Yavuz Beyefendi kendi fikrini söylemekte özgürdür. Bugüne kadar onu daima yaptı. Yalnızca Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili değil. Her mevzuda, beni de eleştirir televizyonda sayın Ağırailoğlu. Kendi fikridir, bu fikirler DÜZGÜN Parti’nin görüşleri olarak serdedilemez.

“ENGİN BEY’İN YAPTIĞI YANLIŞ”

Engin Altay’ın da konuşmasını yanlış buldum. Yavuz Bey’i tanıyorum. Keşke yapmasaydı diyorum. Paylaşmıyorum. Bu kadar evvelinde bunların konuşulmasını hakikat bulmuyorum. O fikirlerini ben söyletmedim, o fikirlerini söylemiş olmasının benim açımdan kendi fikri olmasında bir sakıncası yok. CHP’de de fikir serdeden epey kişi var. Bizde de konuşulur. Lakin sayın Kılıçdaroğlu’nun kulağını çekmesi istenmez. O yüzden Engin Bey’in yaptığı yanlış. Biz bir siyasi partiyiz, geçmişteki uygulamaları beğenmediğimiz için siyasi parti kurduk.

“O MASADA ADAYA AİT TEK SÖZ YOK”

Adayların bu kadar konuşulmasını yanlışsız bulmuyorum. Zira o masada adaylarla dair tek söz yok. 6 siyasi partinin genel liderlerinin, yöneticileri, o partinin mensuplarını hepimizin Cumhurbaşkanı adayı olmasını isterler, bu olağan. Sayın Kılıçdaroğlu’nun, sayın Babacan’ın, sayın Davutoğlu’nun, sayın Uysal’ın, sayın Karamollaoğlu ve benim aday olmamı isterler. Bu olağan. Cumhur İttifakı daima olarak masayı adaylık için dürtüp duruyor. Evvel güçlendirilmiş parlamenter sistemini çalıştık. Bunu kamuoyuyla paylaştık. Geri bildirimlerle bir daha düzenliyoruz. daha sonra dönüldü, bunun anayasaya uygulanmış haline çalışıldı. Bir şey daha çalışılıyor. Biz adayı gösterdiğimiz gün.

MANSUR YAVAŞ VE İMAMOĞLU’NUN ADAYLIKLARI

Mansur Bey’e de ismi geçtiği için Ekrem Bey’e de hem CHP’nin hem ÂLÂ Parti’nin hem o masada oturan başka siyasi partilerin seçmenlerinin de sevgisi ve hürmeti var. Bütün anketlere ikisi birden temalıyor. Hatta ben aleni bir halde, 6’lı Masa’nın mensuplarına da söylemiştim, iki arkadaşımızdan biri bu masada aday gösterilirse hayır demeyeceğiz dedim.