AK Parti’nin cemevi teklifi TBMM’de

Dogecoin

Active member
MİTHAT YURDAKUL Ankara – Teklife göre, İmar Kanunu’na eklenen hususla, imar planlarının hazırlanmasında, belde ve bölgenin koşulları ile gereksinimleri göz önünde tutularak cemevi yerleri ayrılacak. Vilayet ve ilçelerde mülki yönetim amirinin müsaadesi ve imar mevzuatına uygun olmak kaidesiyle cemevleri yapılabilecek. Cemevi yeri, öbür maksatla tahsis edilemeyecek. Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve Belediye Kanunu uyarınca, sıhhat, eğitim ve kültür hizmetleri ve mabetlere yönelik imal, bakım ve onarımlarının belediyeler tarafınca yapılabilmesine yönelik karar genişletiliyor. Buna göre, vilayet özel yönetimleri tarafınca vilayet sonları ortasında mabetler, kültür ve tabiat varlıkları, tarihî doku ve kent tarihi bakımından ehemmiyet taşıyan yerler ile cemevlerinin imal, bakım ve tamirleri yapılabilecek. Alevi-Bektaşi kültürü ve erkan hizmetlerinin yürütüldüğü cemevlerinin üretim, bakım ve tamiratlarının belediyelerce yapılmasına imkan sağlanan teklife nazaran, belediyeler tarafınca eğitim kurumlarına, yurtlara, okul pansiyonlarına ve hastanelere, indirimli ya da fiyatsız su verilmesi düzenlemesine cemevleri de dahil edilecek. Cemevlerinin aydınlatma sarfiyatları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca karşılanacak.