Ahmet Sami Özbudak ve Nezaket Erden keyifli sohbetleriyle “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni kısmında

EliteDizqn

Active member
Şiddetli PSM’nin sahne heyecanını paylaşan özel isimleri bir ortaya getirdiği YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar”, yeni kısmında sevilen oyun müellifi Ahmet Sami Özbudak ve tiyatro sahnelerinin sevilen oyuncusu Nezaket Erden’i bir ortaya getirdi. Tecrübeli iki ismin tiyatronun geleceği ve dijitale transferine dair kanılarını paylaştıkları “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni kısmını Kuvvetli PSM YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Yeni formatlardaki dijital içerikleriyle seyircilere farklı tecrübeler sunmayı sürdüren Şiddetli PSM, “Sahne Tozu Yutanlar” programında, tecrübeli isimlerin samimi sohbetleriyle sahnede olmanın ruhunu paylaşıyor.

Her hafta, sahne heyecanını paylaşan sanatkarların, hem birbirlerine merak ettiklerini sordukları tıpkı vakitte sahne tozu yutmanın kendileri için manasını paylaştıkları Kuvvetli PSM’nin YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar”da bu hafta; tecrübeli oyun muharriri Ahmet Sami Özbudak ve sahnelerin sevilen ismi yetenekli oyuncu Nezaket Erden keyifli sohbetleriyle kamera karşısına geçiyor.

Pandemi süreciyle bir arada sahnelerden uzak kalmanın kendileri için nasıl bir tecrübe olduğunu anlatan iki tecrübeli tiyatrocu, bu periyodu kendilerini daha epeyce keşfetmekle geçirdiklerini tabir ettiler.

‘’Seyirciyle canlı biçimde buluşmamış oyunun dijitalde hissiyatını merak ediyorum.’’

Salgın süreciyle birlikte ortaya çıkan dijital tiyatro tecrübesinin kendi bakış açılarından olumlu ve olumsuz yanlarını da anlatan tecrübeli isimlerden Nezaket Erden; “Dijitalde tiyatro yapılmaya başlandığı vakit birinci etapta durumu anlamaya çalıştım. Nasıl olacağı bir türlü başıma yatmıyordu. çabucak sonrasında biz de “Dirmit” oyunuyla bir arada Moda Sahnesi’nin başlatmış olduğu “Sahniçin Naklen” kapsamında oyunu oynadık. Birinci oynadığımda, oynarken başımda daima “Acaba insanların yayını düzgün mi, ilişki sorunu yaşıyorlar mı?” üzere fikirler vardı örneğin, fakat daha sonrasında hayli hoş geri dönüşler aldık. Bu da bizi fazlaca memnun elbette. Natürel bu noktada şu ayrıntıyı da göz gerisi etmemek gerekiyor. “Dirmit” bizim bir epey sefer seyirciyle buluşturduğumuz bir oyundu. Daha evvel seyirciyle canlı bir biçimde buluşmamış bir oyunun birinci tecrübesinin dijitalde olması nasıl bir hissiyat olur onu da merak ediyorum açıkçası.” kelamlarıyla anlattı.

“Tiyatro çiğ bir yemekse onu pişiren şey seyirci oluyor.”

Tecrübeli oyun müellifi Ahmet Sami Özbudak ise; “Tarihi ve geçmişi 2500 yıla dayanan bir sanat tiyatro. Dijitalde yapılan işlerin de olağan olarak epeyce değerli olduğunu düşünüyorum lakin tiyatronun varlığını geçmişten ve geçmişe dayanan ilkelliğinden aldığını da düşünüyorum. Şayet ki tiyatro bir yemek ise sahne onun çiğ hali, onu pişiren ve kıvamına getiren şeyin seyirci ve seyirciyle kurulan bağ olduğuna inanıyorum ben.” kelamlarıyla dijital tiyatroya yaklaşımını anlattı.

Ahmet Sami Özbudak ve Nezaket Erden’in sahne anılarını paylaştıkları keyifli ve bir o kadar da içten sohbetini izleyebileceğiniz “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni kısmını Kuvvetli PSM YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı