Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud Taliban’a direniş başlattı

CODerFluer

New member
Evvel Sovyet işgaline direnen, akabinde Kuzey İttifakı’nı kurarak Taliban’a karşı savaşan ve 11 Eylül 2001 akınlarından iki gün evvel bir suikast kararı öldürülen Tacik asıllı Afgan kumandan Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud, ülkenin kuzeyinde Taliban’ın ele geçiremediği son yer olan babasının kalesi Penşir’den direniş daveti yaptı.

New – Anti Taliban commanders, including VP Saleh and Ahmad Massoud are in #Panjsher right now. pic.twitter.com/xYH02Jao1E

— Muslim Shirzad (@MuslimShirzad) August 16, 2021

Mesud, direniş daveti için, “Bu arbede artık benim, dönüşü yok. Silah arkadaşlarım ve ben, köleliği reddeden ve ölmekte olan ülkemizin son özgür bölgesi olan kalemiz Penşir’de herkesi bize katılmaya çağırıyorum.” tabirlerini kullandı.

Mesud’u, Penşir’de ortalarında Afganistan devlet lider yardımcısının da olduğu mücahit kumandanlarıyla bir arada toplantı halinde gösteren bir de fotoğraf yayımlandı.

32 yaşındaki Ahmed Mesud, çağrıyı babasının yakın arkadaşı olan Fransız filozof Bernard Henry Levy üzerinden dünya medyasıyla paylaştı.

İŞTE AHMED MESUD’UN DÜNYA’YA DUYURDUĞU DİRENİŞ MEKTUBU

Mesud davetinde şu tabirleri kullandı:

“Ulusal kahraman ve Kumandan Mesud’dan Afganların özgürlüğü için verdiği çabayı miras aldım. Bu hengame artık benim, dönüşü yok. Silah arkadaşlarım ve ben, köleliği reddeden ve ölmekte olan ülkemizin son özgür bölgesi olan kalemiz Penşir’de bize katılmaya çağırdığım tüm özgür Afganlarla bir arada kanımızı vereceğiz.

“Sizinle konuşuyorum, tüm bölgelerden ve tüm kabilelerden Afganlar ve sizi bize katılmaya davet ediyorum. Size sesleniyorum, hudutlarımızın ötesinde, kalbinde Afganistan olan Afganlar ve burada, bir daha bulunduğum Penşir’de umudunu kaybetmemiş yurttaşlarım olduğunu söylemek istiyorum.

Fransa’da, Avrupa’da, Amerika’da, Arap dünyasında, öbür yerlerde, geçmişte Sovyetlere karşı, yirmi yıl evvel Taliban’a karşı özgürlük uğraşımızda bize fazlaca yardımcı olmuş olan hepinize sesleniyorum: Siz sevgili özgürlük dostları, geçmişte olduğu üzere bir daha bize yardım eder misiniz? Kimilerinin ihanetine karşın size olan inancımız büyük. Biz Afganlar 1940 yılındaki Avrupa’nın durumundayız.

“Penşir haricinde yaşanan büyük bir fiyaskodur. Tek başımıza kalakaldık. Lakin asla boyun eğmeyeceğiz.

A video from an Afghan embassy worker reportedly shows Ahmad Massoud, son of the slain Afghan commander Ahmad Shah Massoud, boarding a helicopter for Panjshir, known as an anti-Taliban stronghold

Massoud is said to be gathering forces to start up resistance against the Taliban pic.twitter.com/vKOcDdSs1E

— GB News (@GBNEWS) August 16, 2021

“Kabil savaşmadığı için biz Afganlar yenilmiş sayılmayız. Savaşçılarımız, yaşlı ve genç Mücahitlerimiz burada, Penşir’de bir daha silahlandılar. İster ruhen, ister direkt takviye yoluyla bize katılın. Yanımızda olabildiğince epeyce özgürlüğün dostları olun. Afganistan tarihinde bir arada yeni bir sayfa yazacağız. Bu, ezilenlerin tiranlığa karşı ebedi direnişinde yeni bir sayfa olacak. Allah’ın müsaadesiyle üstesinden geleceğiz.”

Bu ortada toplumsal medyada Ahmed Mesud’un helikopterle Penşir’e gidiş imgeleri yayımlandı.