Afganistan bayrağı dalgalandırdılar! Taliban bir sefer daha ateş açtı

CODerFluer

New member
Afganistan’ın Celalabad kentinde dün Taliban’a karşı düzenlenen şovlarda en az üç kişinin militanlar tarafınca öldürülmesinin akabinde, bugün de Küner vilayetinin başşehri Esadabad’dan benzeri bir haber geldi. Gazete Duvar’ın haberine nazaran, ülkenin 19 Ağustos 1919’da İngiltere’den bağımsızlığını ilan etmesinin yıldönümünün anıldığı Bağımsızlık Günü’nde sokağa çıkan bir küme kişi, ülkenin ulusal bayrağını dalgalandırdı. Kentteki Taliban militanlarını ateş açtığı, ölenler olduğu açıklandı.

“YÜZLERCE KİŞİ SOKAKLARA DÖKÜLDÜ”

Reuters’a konuşan görgü şahidi Muhammed Salim, ölümlerin Taliban’ın ateşinden mi yoksa izdihamdan mı kaynaklandığını bilmediğini belirterek, “Yüzlerce kişi sokaklara döküldü. Başta korktum ve gitmek istemedim ama komşularımdan birinin katıldığını gördüğümde, meskendeki bayrağı alıp çıktım. İzdihamda ve Taliban’ın açtığı ateşte birkaç kişi öldü” dedi.

Mahallî medyadaki haberlere bakılırsa, Celalabad ve Paktiya vilayetinde de misal şovlar düzenleniyor. Celalabad’da dün düzenlenen şovlarda ise bir kümenin Taliban bayraklarını indirip yerine siyah-kırmızı-yeşil renkli ulusal bayrağı dalgalandırması daha sonrasında militanlar ateş açmış, en az üç kişinin öldüğü belirtilmişti.

GANİ’NİN YERİNİ DEVRALAN SALİH’TEN GÖSTERİCİLERE DAYANAK

Devlet lideri Eşref Gani’nin kaçması daha sonrasında anayasaya bakılırsa bu vazifenin sahibi olan ve Taliban idaresini kabul etmediğini ilan eden lider yardımcısı Emrullah Salih’ten de göstericilere takviye geldi. Nerede olduğu bilinmeyen Salih Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ulusal bayrağı taşıyan ve ulusun onurunu temsil edenlere selam olsun” dedi.

Taliban’ın eylemcilere nasıl davranacağı, çizmeye çalıştıkları ‘ılımlı’ imaj açısından da bir turnusol olacak.

“HAVALİMANINDA DURUM FELAKET”

Öte yandan, Kabil Havalimanı ve etrafındaki kaos sürüyor. Örgütten yapılan açıklamalarda bir yandan ülkeyi terk etmek isteyenlere müsaade verileceği belirtilirken, bir yandan da yurtdışına çıkamayan Afganlara meskenlerine dönme davetinde bulunuluyor. Fakat yol boyunca kurulan denetim noktalarından şiddet haberleri de eksik olmuyor. Reuters’a konuşan bir görgü şahidi, dün havalimanında silahlı şahısların sivillerin içeri girmesini engellediğini belirterek, “Durum tam bir felaket. Taliban havaya ateş açıyordun, onları kalaşnikoflarla dövüyorlardı” dedi.

TALİBAN’DAN CNN MUHABİRİNE: YÜZÜNÜ KAPAT

CNN televizyonu, Kabil Havalimanı’nın yakınında bir Taliban militanının bir bisiklet kilidi kordonunu ‘kırbaç’ olarak kullandığı imajları yayınladı.

CNN muhabiri Clarissa Ward, militanın kendisinden yüzünü kapatmasını istediğini de belirtti. Manzaralarda CNN takımı ile Taliban içinde yer yer tansiyon yaşandığı da görüldü.