1988’de bıraktığı üniversiteden 67 yaşında mezun oldu

EliteDizqn

Active member
Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi 2020-2021 yılı mezuniyet merasimi, koronavirüs pandemisi niçiniyle çevrim içi olarak düzenlendi. Mezuniyet merasiminde Fen Fakültesi’nde eğitim alan 67 yaşındaki Zeki Gür de mezun oldu.

Merkeze bağlı Sarılı köyünde yaşayan Zeki Gür, 1976 yılında üniversiteyi kazanmasına karşın babası vefat edince üniversiteye gidemedi. Evlenen ve 4 çocuğu olan Gür, çiftçilik ve çobanlık yaparak ailesinin geçimini sağlarken okumaya olan merakı niçiniyle daima kitaplar aldı.

1988 yılında girdiği üniversite imtihanında Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Kısmı’nı kazanan Gür, birinci yıl eğitimini tamamladıktan daha sonra 2. sınıfta maddi imkansızlıklar niçiniyle orta verdi. Okula orta vermesine karşın her fırsatta kitaplar alan Gür, ağıl yakınında ve meskeninde kendisine özel bir yer ayırdı. Orta verdiği okula çıkarılan af yardımıyla 2016 yolunda geri dönen Gür, bugün düzenlenen çevrimi içi merasimle mezuniyet hayalini gerçekleştirdi.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen mezuniyet merasimine Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Soner Özgen, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mikail Et, dekan yardımcıları, akademisyenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Merasimde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Soner Özgen, “Pandemi niçiniyle buruk bir eğitim-öğretim periyodu gerçekleştirdik. Artık de farklı bir mezuniyet merasimi yapmak zorunda kaldık. Lakin dijital ortamların da verdiği farklı halleri kullanarak bu biçimde tertipler yaparak teselli buluyoruz. Üniversitemizde eğitim-öğretim hayatını bugün tamamlamış olacaksınız lakin unutmayın Fırat Üniversitesi, şimdiye kadar olduğu üzere bundan daha sonra da yuvanız olacaktır. Tüm öğrencilerimizi, velilerimizi ve emeği geçen tüm öğretim üyelerini tebrik eder, muvaffakiyetler dilerim” tabirlerini kullandı.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mikail Et ise, ”Tüm dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen Kovid-19 salgını niçiniyle yüz yüze yapmak istediğimiz mezuniyet merasimi maalesef çevrim içi olarak yapılmıştır. Fakat, siz bedelli öğrencilerimizi mezuniyet yapamadan uğurlamak istemediğimiz için çevrim içi mezuniyet merasimi ile sizlere biraz olsun bir anı bırakmak istedik” tabirlerini kullandı.