1 milyon 392 bin 629 öğrencinin borcu silindi

Dogecoin

Active member
ANKARA Milliyet – Cumhuriyet tarihi rekoru kırılan yurt talep ve yerleştirme oranlarının akabinde, ranza üzere sistemlerle arttırılan yurt kapasiteleri yardımıyla kalan boş yerler için yeni talepleri alacaklarını açıklayan Kasapoğlu, “Başvuran her insanın yerleştiği üzere yeni müracaatlara da açık durumdayız artık. Bu 20 yıllık süreçte genç odaklı siyasetin en hoş kararıdur. tutarlarımız 270-450 lira içinde değişiyor” diye konuştu.

Burs-kredi başvurusu

Kasapoğlu, tahsil kredisi borcunun faiz kısmının silindiğini hatırlatarak, 1 milyon 392 bin 629 öğrencinin 27 milyar liralık borcunun kaldırıldığını belirtti. Gençlere borçlarını faizsiz olarak ödeyeceklerini hatırlatan Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim yılı burs ve kredi müracaat sürecinin 1. sınıflar dahil tüm öğrenciler için bir daha başlatıldığını şu biçimde duyurdu:

“Bazı gençlerimiz bu süreçte çeşitli niçinlerle müracaat yapamadıklarını söz ettiler. Biz de onların bu taleplerini kıymetlendirerek an prestijiyle müracaat sürecini tekrar başlatıyoruz. İnanıyorum ki yarın (bugün) 23.59’a kadar gençlerimiz müracaatlarını yapmış olacak ve değerlendirmeleri de başlamış olacak. Sistem an prestijiyle e-Devlet üzerinden açıldı. Şu anda lisans öğrencilerine aylık 850, yüksek lisans öğrencilerine aylık 1700, doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 550 lira burs ve kredi ödemesi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl inşallah bu oranları güncelleyeceğiz. Yeni sayıları da önümüzdeki süreçte paylaşacağız.”